Už greičio viršijimą – mėnuo be pažymėjimo, bauda ir papildomi kursai, kuriais... džiaugiasi

Straipsnis  8 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Rugpjūčio 8-oji diena buvo didžiulis įvykis visai jurbarkiečių Goptaičių šeimynai. Žmona Alvyra ir dukra Gabija su fotoaparatu laukė momento, kad galėtų įamžinti, kada profesionalus vairuotojas, „furomis“ išmaišęs užsienius, maždaug 25 metų vairavimo stažą turintis tėtis ir vyras Ramūnas Goptaitis sės į taip vadinamąjį „mokomuką“ ir su instruktoriumi važinės po Jurbarko miestą. Reikalas tas, kad R. Goptaičiui buvo atimtas vairuotojo pažymėjimas ir jis turėjo išklausyti papildomus mokymus, kurie privalomi vairavimo pažymėjimus praradusiems vairuotojams.

R. Goptaitis, kuris yra transporto ir logistikos paslaugas teikiančios UAB „Simka 1“ direktorius,  vairuotojo pažymėjimą mėnesiui prarado, (minimalią) 225 eurų baudą gavo ir kursus „užsidirbo“ po to, kai stipriai viršijo greitį – važiavo 140 km/h per valandą greičiu, kai buvo leistina tik 70 km/h. Juokauti mėgstantis vyras tikino, kad jis kone jaučia, užuodžia, kur stovi policininkai ar taip vadinamieji „inkilai“. „O čia iš priešais atvažiavo ta nauja neženklinta mašina. Matyt, ko pasipurškę buvo, kad užuosti jų neišėjo“, – juokavo vyras.

R. Goptaitį kalbinome jam laukiant pravažiavimo mokomuoju automobiliu. „Nebaisu. Jei žviegs, cyps, kauks ratai, tai žinokit, kad aš važiuoju“, – juokėsi vyras. „Bet gerai. Pasikartojai viską“, – šypsojosi žmona. „Jau akinių tau reikia, kad ženklus matytum“, – juokavo dukra.

Prieš tai tą pačią dieną vyras jau buvo išklausęs bendrą psichologo paskaitą bei mokymus apie eismą. Po pravažiavimo su mokomąja jo dar laukė individuali konsultacija su psichologu ir testas.

Keturių valandų kursus Jurbarke jis lankė ne vienas. „Du už greičio viršijimą, o visi kiti – už vairavimą išgėrus“, – sakė pašnekovas, pasirinkęs papildomus mokymus išklausyti „Rigveda“ vairavimo mokykloje. „Todėl, kad ten pigiau“, – patikino R. Goptaitis, kuriam šie kursai „Rigveda“ kainavo 78 eurus. Plius papildomai 25 eurus medicininė pažyma ir dar 10 eurų psichiatro pažyma. Iš viso 338 eurai.

Kursai naudingi ir reikalingi

Juokauti mėgstantis vyras rimtai patikino, kad šie kursai jam buvo tikrai naudingi, nes sužinojo daug naujų dalykų. Ir apie kelių eismo taisykles, ir apie nuovargio pasekmes. Šypsosi, kad tik šiuose kursuose jis pirmą kartą sužinojo, kad už ištisinės linijos kirtimą numatyta didžiulė bauda. „Trys mėnesiai be teisių. Ir bauda apie 500 eurų. To nežinojau“, – prisipažino jis.

Dukra įsiterpė, kad statistiškai įrodyta, jog kirtus ištisinę liniją įvyksta daugiausia pačių skaudžiausių avarijų.

Kita sužinota naujiena, kad 20 valandų be sustojimo nuvažiavęs vairuotojas yra tokios savijautos, tarsi jis būtų apgirtęs – savijauta prilyginta 0,6-0,8 promilėms. Pripažįsta, kad tąkart, kai viršijo greitį, jis buvo be poilsio nuvažiavęs 25 val. „Matyt, tada nesuvokiau ženklo esmės, nes buvau tarsi išgėręs“, – pajuokavo.

R. Goptaitis patikina, kad tokie kursai turėtų būti privalomi kone visiems vairuotojams. Ypač vyresniems. „Aš rimtai sakau, kad tokie kursai turėtų būti privalomi, nes jie labai naudingi, o vyresniems turėtų būti privalomi kas metus“, – nejuokavo pašnekovas, kuris pats tokius kursus paskutinį kartą klausė prieš daugiau nei 20 metų.

Siūlo dar daugiau  – vyresnio amžiaus vairuotojų vairuojamus automobilius žymėti rudos spalvos lapais. „Jei pamatai kelyje besiblaškančią žaliu klevo lapu pažymėtą mašiną – ir nusiramini. Nepyksti, nes supranti, kad „žalias“. Mokosi. Jei pamatyčiau parudavusį lapą, irgi nepykčiau. Vadinasi, jau nusenęs vairuotojas“, – juokėsi vyras.

Atrado dviratį

R. Goptaičiui teko susipažinti ir su taisyklėmis, kurias privalo žinoti dviratininkai, mat pašnekovui į darbą užmiestyje pastaruoju metu tenka minti dviračiu. Ir dar teks minti. „Dar tik savaitė praėjo“, – šypsojosi vyras. Jis įsiminė svarbiausias taisykles –  dviratininkas turi važiuoti metro atstumu nuo kelkraščio ir turėti šviesą atspindinčią liemenę. Ir dar išsiaiškino, kad jei dviratį vairuoji išgėręs, policija pirmą kartą baudžia 50 eurų bauda. Prie dabartinės bylos papildoma bausmė neprisidėtų – nuobaudos nesumuojamos vairuojant dviratį ir automobilį.

Vis dėlto sunkiausia Goptaičių šeimynoje žmonai Alvyrai. „Jam baisiausia, kad dabar pasidarė priklausomas nuo žmonos“, – juokėsi žmona, kuri turi pavežioti vyrą dokumentų tvarkyti. „Neklauso ji manęs. Sakau, daryk taip, o ji kitaip. Aš labai pradedu pykti. Šiandien ji tik nuo ryto iki pietų mane valiojo vežioti“, – juokėsi jis.

R. Goptaitis turi tiek draugų, kad būtų kam jį pavežėti. Žmona patikino, kol nuo mažosios „Maxima“ iki redakcijos atėjo – trys pasisiūlė vyrą kur reikia nuvežti.

„Labai gailiuosi. Ir visą mėnesį galvą nuleidęs vaikščiosiu. Dardėsiu miesto gatvėmis ir visiems eismą trukdysiu. Greičiau 40 km/h nevažiuosiu“, – juokėsi jis, eidamas į „Rigveda“ vairavimo mokyklą už mokomojo automobilio vairo sėsti.

Svarbi informacija nedrausmingiems vairuotojams

Nuo 2017 m. sausio 1 d., įsigaliojus Administracinių nusižengimų kodeksui buvo sugriežtintos nuobaudos už tuos Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus, kurie kelia grėsmę saugiam eismui. Remiantis Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, vien iki 2017 m. birželio padaryti beveik 133 tūkst. KET pažeidimų (t.y. ~364 pažeidimai per dieną!), už juos teisės vairuoti neteko 2087 vairuotojai, „Mūsų laiką“ informavo mokymo centro „Rigveda“ direktorius Rimvydas Krocas.

Pasak jo, surinktų baudų suma išties įspūdinga – beveik 5 mln. eurų. Jei lenksite draudžiamose vietose ir lenkimo metu išvažiuosite į priešpriešinio eismo juostą (pvz., kirsite ištisinę liniją) – taip gali nutikti ir Jums! Jei pažeidimas bus užfiksuotas, teisės vairuoti neteksite nuo 3 iki 6 mėnesių, be to, turėsite sumokėti baudą nuo 170 iki 230 eurų.

Jei mėgstate viršyti leistiną greitį daugiau kaip 30 km/h, teisės vairuoti neteksite, jei esate pradedantis vairuotojas arba vairuojate automobilį, kuriame yra daugiau kaip 9 sėdimos vietos. Taip pat jei vairuojate sunkiasvorį automobilį, kurio didžiausia leidžiamoji masė didesnė nei 3,5 tonos. Netgi motociklų vairuotojai, viršiję leistiną greitį daugiau nei 30 km/h, neteks teisės vairuoti. Jei viršysite greitį daugiau nei 50 km/h, dar teks sumokėti baudą, kuri gali siekti 550 eurų, o Jums teks metus ar net 18 mėn. naudotis viešuoju transportu ar kitais keliavimo būdais, tarkime, dviračiu.

Jei drįstate sėsti už vairo išgėrę alkoholio, naujajame Kodekse numatyta, jog galite netekti teisės vairuoti ketveriems metams, jei vengsite pasitikrinti neblaivumą ar apsvaigimą. Dar daugiau, Jums teks sumokėti baudą net iki 2000 eurų (iki šiol galiojo baudos dydis iki 860 eurų).

Ką daryti netekus teisės vairuoti

Vienas palengvinimas vairuotojams yra. Praėjus visam terminui (galimybės prašyti grąžinti teisę vairuoti po pusės termino nebeliko), norintieji atgauti vairuotojo pažymėjimą, nuo šiol turės kreiptis ne į policiją, bet į valstybės įmonę „Regitra“. Bet prieš tai turės išklausyti ir baigti papildomus 4 mokymų kursus. T.y. 90 min. psichologo vedamą psichologijos kursą, 45 min. trunkančią įvykdyto pažeidimo analizę su psichologu, 45 min. vairavimo teorijos kursą bei 45 min. saugaus, ekonomiško ir ekologiško vairavimo mokymą nustatytu maršrutu su instruktoriumi. „Šie kursai gali tilpti į vieną dieną, o juos išklausyti bei atlikti baigiamąjį testą galite Jums patogioje vietoje“, – sakė R. Krocas. Anot jo, mokymo centras „Rigveda“ turi bene plačiausią mokymo vietų tinklą visoje Lietuvoje – Kaune, Jonavoje, Ukmergėje, Šakiuose, Kėdainiuose, Jurbarke, Prienuose, Alytuje. Iš viso net 20 filialų, kur kainos, pasak bendrovės direktoriaus, vienos konkurencingiausių. „Be to, mokymo kokybė bei egzaminų išlaikomumas „Regitroje“ – vienas didžiausių. Todėl vos per kelias valandas kursus baigsite visai šalia namų ir vėl saugiai galėsite vairuoti automobilį“, – sakė R. Krocas, ragindamas renkantis papildomus mokymus nedelsti. Vairuotojai šiuos mokymus turi baigti per vienerius metus.

*Reklama

Straipsnis  8 komentarų
Mūsų partneriai