Tuberkuliozė nesirenka. Tarp DOTS kabineto pacientų – ir dvimetis

Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Kabinetą, kurio tikslas suvaldyti sergamumą tuberkulioze, įrengė, bet žadėto finansavimo iš ministerijos nesulaukė. Taip vadinamas DOTS kabinetas Jurbarko pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) veikia, bet jis išlaikomas šios įstaigos lėšomis.

Jurbarko PSPC direktorė Remigija Mencienė rajono savivaldybės tarybos narius supažindino su opia, kaip ji pati įvardijo, įstaigos problema. Jurbarko PSPC vadovė informavo, kad pagal sveikatos apsaugos ministro nurodymą jie bene vieninteliai Lietuvoje yra įsteigę DOTS kabinetą ir tai padarė negavę žadėto finansavimo.

R. Mencienė tarybos nariams pranešė, kad šis kabinetas iki šiol yra išlaikomas tik Jurbarko PSPC lėšomis. Per 2017 metus išlaikyti tokį kabinetą PSPC kainavo per 7 340 eurų. Apie tai R. Mencienė vietinius politikus informavo pristatydama savo vadovaujamos įstaigos 2017 metų veiklos ataskaitą.

PSPC vadovė sakė, jog ji greičiausiai kreipsis į tarybą prašydama, kad prie DOTS kabineto išlaikymo prisidėtų ir savivaldybė – bent dalis šių išlaidų būtų kompensuota savivaldybės biudžeto lėšomis. „Juo labiau, kad šis kabinetas aptarnauja ne tik prisirašiusius prie Jurbarko PSPC, bet ir viso rajono gyventojus“, – kalbėjo R. Mencienė. Praėjusiais metais šiame kabinete gydė septynis pacientus. Šiuo metu kabinete gydosi keturi pacientai, iš kurių tuberkulioze serga dvejų metų vaikas iš vieno rajono miestelio. Kaip patikino R. Mencienė, šiam vaikui kasdien felčerė girdo vaistus. Visuomenės sveikatos specialistai ramina, kad šis vaikas serga kitokia, aplinkiniams nepavojinga, ne atvira plaučių tuberkuliozės forma. Jų žiniomis, sergančio vaiko tėvai tuberkulioze neserga – tai tvarkinga, rūpestinga šeima. Medikai ramina, kad situacija kontroliuojama, stebima, bandoma išsiaiškinti, kas toje aplinkoje gali būti ligos sukėlėjų nešiotojas.

DOTS yra tiesiogiai stebimas trumpo tuberkuliozės gydymo kursas, kurio metu tuberkulioze sergantis pacientas antituberkuliozinius vaistus išgeria DOTS kabinete stebint asmens sveikatos priežiūros specialistui. Pacientui antituberkulioziniai vaistai skiriami nemokamai. Šie kabinetai įsteigti tam, kad iš Romainių ligoninės grįžęs pacientas kasdien išgertų privalomą dozę vaistų. Pacientai antituberkuliozinius vaistus privalo išgerti slaugytojo akyse. Slaugytoja turi užtikrinti, kad pacientas vaistus išgertų kasdien, o atėjus laikui – nukreipti konsultacijai pas pulmonologą.

Jurbarke DOTS kabinetas pradėjo veikti nuo 2016 metų birželio 1 dienos. Vadovaudamasi Sveikatos apsaugos ministro įsakymu Jurbarko r. savivaldybės taryba priėmė sprendimą įpareigoti VšĮ Jurbarko pirminės sveikatos priežiūros centrą įsteigti tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso paslaugų kabinetą (DOTS). Šie kabinetai – dalis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) patvirtintos tuberkuliozės kontrolės strategijos, kuri pripažįstama kaip viena ekonomiškiausių ir leidžiančių pasiekti geriausių ligos gydymo rezultatų.

Jurbarko PSPC vadovė tvirtino, kad toks kabinetas tikrai reikalingas, nes sergamumas tuberkulioze yra rimta problema, bet apgailestavo, kad DOTS kabinetą reikia išlaikyti iš PSPC lėšų. Anot R. Mencienės, aplinkinių rajonų poliklinikų vadovai neskuba tokių kabinetų atidaryti – laukia finansavimo iš ministerijos. „Kas veža, tam ir krauna“, – komentavo išklausę tarybos nariai.

Ministerijos atsakymas

Ar Jurbarko PSPC direktorės priekaištai Sveikatos apsaugos ministerijai yra teisingi, ministerija nenori komentuoti. „Mūsų laikui“ pasiteiravus, kaip bus su DOTS finansavimu, Sveikatos apsaugos ministerijos Europos Sąjungos paramos skyriaus specialistė Joana Kulingauskaitė atsakė taip: „Ministerija informuoja, kad sveikatos apsaugos ministro 2018 m. balandžio 10 d. įsakymu buvo patvirtintas 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonės „Pirminės asmens sveikatos priežiūros veiklos efektyvumo didinimas“ projektų finansavimo sąlygų aprašo keitimas. Aprašo tikslas – pagerinti pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą 2014–2020 metų ES fondų investicijų veiksmų programoje įvardytoms tikslinėms gyventojų grupėms. Pagal priemonę finansuojami sveikatos sektoriuje veikiančių subjektų projektai, kuriais siekiama gerinti pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugų bei slaugos paslaugų kokybę, prieinamumą, investuojant į materialųjį turtą (medicinos ir kitą įrangą), infrastruktūrą. Numatoma, kad įgyvendinant šią priemonę bus atnaujinama asmens sveikatos priežiūros įstaigų, teikiančių viešąsias pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas ir (ar) kompleksines slaugos paslaugas, infrastruktūrą. Tokios paslaugos teikiamos tiek viešųjų, tiek privačių subjektų.

Daugiau skaitykite balandžio 27 d. laikraštyje.

Laikraštį taip pat galite įsigyti čia.

Straipsnis  1 komentarų
Reklama: suzadetuviu ziedai

Rekomenduojame perskaityti

Esant ekstremalioms vairavimo sąlygoms galima mokinių į mokyklas nevežti

Esant ekstremalioms vairavimo sąlygoms galima mokinių į mokyklas nevežti  0

Jurbarkiečių PRIORITETAI renkantis šildymą – PIGIAI IR PATOGIAI

Jurbarkiečių PRIORITETAI renkantis šildymą – PIGIAI IR PATOGIAI  1

Finansavimas skirtas ir Jurbarko PSPC

Rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigoms – šimtatūkstantinė parama  1

Laisvės gynėjams pagerbti – visuotinė akcija ir renginiai

Laisvės gynėjams pagerbti – visuotinė akcija ir renginiai  0

Gyventojai, kuriems bus reikalingi į aikšteles atvežti naudoti tinkami daiktai, galės atvažiuoti į DASA ir nemokamai pasiimti juos naudojimui. Jurbarko rajono savivaldybės didžiųjų atliekų surinkimo aikštelės adresas: Statybininkų g. 4E, Jurbarkas.

Gruodį Jurbarko rajone pradėta pakartotinai naudoti atliekas  0

Džiugi naujiena Jurbarko gyventojams – atsidarė „Antėja laboratorija“!

Džiugi naujiena Jurbarko gyventojams – atsidarė „Antėja laboratorija“!  3

Kalėdinio parkelio kūrėjams – padėka už miestui dovanotą grožį

Kalėdinio parkelio kūrėjams – padėka už miestui dovanotą grožį  1

VRK kviečia gyventojus dalyvauti nuotraukų konkurse

VRK kviečia gyventojus dalyvauti nuotraukų konkurse  0

Panemunės pilyje  – kalėdinių puokščių konkurso apdovanojimai

Panemunės pilyje – kalėdinių puokščių konkurso apdovanojimai  0

Astrologė Lolita Žukienė

Sėkmės horoskopas 2019-iesiems – geltonosios žemės Kiaulės metams  1

2019-ųjų naujovės sveikatos srityje

2019-ųjų naujovės sveikatos srityje  5

LRT tyrimas. Už mokesčių mokėtojų pinigus – „medžiotojų“ kelias Jurbarko rajone (sužinokite, kas medžioja Jurbarko miškuose)

LRT tyrimas. Už mokesčių mokėtojų pinigus – „medžiotojų“ kelias Jurbarko rajone (sužinokite, kas medžioja Jurbarko miškuose)  10

Šimkaičių bendruomenė su jaunimu išjudino miestelį

Šimkaičių bendruomenė su jaunimu išjudino miestelį  0

Nauja „Gulbelės“ parduotuvė S. Daukanto gatvėje

Nauja „Gulbelės“ parduotuvė S. Daukanto gatvėje  4

Jurbarke vykusiuose renginiuose SMURTUI SAKĖME NE

Jurbarke vykusiuose renginiuose SMURTUI SAKĖME NE  0

Miškininkai gyventojams dovanos eglės šakas

Miškininkai gyventojams dovanos eglės šakas  0

Seminaras ūkininkamas

Seminaras ūkininkamas  0

Renovacijos brokas velkasi ilgiau nei penkmetį

Renovacijos brokas velkasi ilgiau nei penkmetį  0

Biudžetą liberalas Ričardas Juška parėmė savo balsu

Biudžetą liberalas Ričardas Juška parėmė savo balsu  7

Aktuali informacija dėl pirotechnikos priemonių platinimo ir naudojimo

Aktuali informacija dėl pirotechnikos priemonių platinimo ir naudojimo  0

Vienintelė budinti globotoja Jurbarko rajone: konvejeriu paimami vaikai – mitas

Vienintelė budinti globotoja Jurbarko rajone: konvejeriu paimami vaikai – mitas  0

Pirmoji kalėdinė mugė – startas kūrėjams ir pirkėjams

Pirmoji kalėdinė mugė – startas kūrėjams ir pirkėjams  0

„Sakome smurtui – Ne“

„Sakome smurtui – Ne“  0

Mokesčiai už žemę dusina sklypų savininkus – prašė rajono tarybos pagalbos

Mokesčiai už žemę dusina sklypų savininkus – prašė rajono tarybos pagalbos  0

Mūsų partneriai