Algirdas Genys: apginsi savo šeimą – apginsi valstybę (interviu ne tik apie karines pratybas)

Straipsnis  4 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Apie Rusijos ir Baltarusijos karines pratybas Lietuvos pasieny jų išvakarėse kalbėjomės su 58 metų Algirdu Geniu. Šiam pokalbiui pasirinkome pašnekovą, kuris pats prisidėjo prie pasienio tarnybos ir Lietuvos kariuomenės kūrimo, buvo pirmame šimtuke atėjusių į Lietuvos kariuomenę, yra Lietuvos šaulių sąjungos LDK Kęstučio 7-osios rinktinės Jurbarko 701 kuopos vadas, yra politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Jurbarko filialo pirmininko pavaduotojas. Ir dar priklauso įvairioms sąjungoms, kaip savanorių kūrėjų, Nepriklausomybės gynėjų ir kitoms, kurių priskaičiuoja apie dešimt. Rugsėjo 14 dieną prasidėjo karinės pratybos „Zapad 2017“, kurios vyks ir visiškai greta Lietuvos sienos. Rusijos pusė tikina, kad pratybose dalyvaus apie 13 tūkst. karių, nors spėjama, kad skaičiai bus gerokai didesni. Apie 130 tūkst. A. Genio manymu, šiose pratybose gali dalyvauti nuo 200 iki 300 tūkst.

 

Kariškis visiems, kurie baiminasi pratybų, pataria miegoti ramiai, nes atitinkamos tarnybos, organizacijas žino, ką kokiu atveju daryti ir tą daro. „Svarbu, kad mes turime normaliai prižiūrimas sienas. Kad nekiltų provokacijų prie sienos, kaip kad nutiko 1940 metais, kuomet provokacija nulėmė karą“, - sakė pašnekovas. A. Genį labiau neramina kitas momentas. Jis pastebi, kad bandoma skaidyti patriotines visuomenines organizacijas, įsibrauti į Šaulių sąjungą. „Jei rusai rimtai įsilauš į Šaulių sąjungos sistemą, į jos struktūrą ir ten pradės daryti savo tvarką, va tada su Lietuva gali kariauti, nes tada pati valstybė pasiduotų“, - kalbėjo jis.

 

Susidaro įspūdis, kad informacija apie pratybas mums, civiliams, yra pateikiama dozuotai. Nenorima gąsdinti ar nėra ko bijoti?

Nelabai jaučiasi, kad žmonės jaustųsi labai pasimetę. Tik viena kaimynė mane pašnekino. Ji pati užvedė kalbą apie pratybas. Pasakojo, kad jai skambino 93 metų pusseserė, kuri ir nervinasi dėl tų pratybų. Bijo karo. Pati kaimynė nesibaimina. Įsitikinusi, kad jei kils koks karas – mus sutryps ir tiek. Ką atsakiau? Patariau miegoti ramiai. Pasakiau, kad mūsų neturi liesti. Nebūtų logiška, kad mus pultų. Nors yra posakis, kad Rusijos protu nesuprasi.

 

Tos baimės turi rimtą pagrindą. Po kiekvienų pratybų užimamos teritorijos, kaip kad atsitiko Gruzijoje – rusai užėmė šios valstybės teritorijas Abchaziją ir Osetiją. Kariškiai sako, kad Rusija Lietuvos nepuls, nes priklausome NATO. Bet pats sakėte, kad Rusijos protu nesuprasi.

Jei kas bandytų veržtis, pasimatytų, kokiame lygyje yra Lietuvos visuomenė. Ar visa tauta stotų ginti, ar stengtųsi išbėgti. Jei visuomenė stotų kautis, valstybė nenugalima. Kaip būtų, nežinau, nes tauta skaldoma. Užtenka pažiūrėti į komentarus internete. Protu nesuvokiamus komentarus rašo net kai kurie kariuomenėje tarnavę vyrai.

 

Visą interviu rasite penktadienį pasirodysiančiame "Mūsų laikas" laikraštyje.

 

 

Straipsnis  4 komentarų
Mūsų partneriai