Pavieniai kombainai jau laukuose

Straipsnis  3 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

agal Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto skelbtas prognozes javų derlius Lietuvoje šiais metais turėtų būti kiek mažesnis nei pernai, o štai žieminių rapsų derlius prikuliama net pusantro karto daugiau.

Kol pliaupia lietūs, ūkininkai apie derliaus nuėmimą kalba atsargiai. Pasak Jurbarko žemės ūkio skyriaus vedėjo Algirdas Ambrakaičio, rugiapjūtė vėluoja.

 

Kol kas į laukus išvažiavo tik tie, kas augina žieminius miežius, o jų rajone pasėta labai nedaug, vos 67,5 hektaro. Tuo tarpu žieminių rapsų – 2152 ha.

Javapjūtę vienas pirmųjų rajone pradėjo Vertimuose įsikūręs UAB „Kamės ūkis“, praeitą savaitę kombainą į laukus išvaręs kulti miežių ir kmynų. „Jau nukūlėme ir kmynus, ir žieminius miežius. Ir vienų, ir kitų po 20 ha“, – sako bendrovei vadovaujantis Kęstutis Saročka. Pasak jo, lietingas oras derliui beveik nepakenkė, kombainas neklimpo, nors laukuose gana drėgna. „Naujas kombainas, tik įkalnėse kiek pabuksavo“, – sako K. Saročka, iš ha miežių prikūlęs 6-7 tonas grūdų. Ūkininkas žada šį savaitgalį jau pradėti kulti ir žieminį rapsą.

 

Pasak Jurbarko rajono ūkininkų sąjungos pirmininko Raimundo Jovarausko, mūsų rajone tikra javapjūtė dar neprasidėjusi. „ Javai dar nepribrendę, o žieminių miežių, kurie pirmiausiai subręsta, pas mus mažai kas augina. Javapjūtė nusikels toliau“, – spėja R. Jovarauskas. Įprastai ūkininkai žieminį rapsą kulti pradėdavo liepos 20-25 dienomis, tačiau šios savaitės lietingos dienos sustabdė daugelio ūkininkų planus.

 

AB „Linas Agro“ agronomas Edmundas Mačiulskis, konsultuojantis Jurbarko, Kelmės, Raseinių, Šilalės, Tauragės regionų ūkininkus, pastebi, kad Jurbarko rajonas vienas iš tų, kur žieminių miežių sėjama mažiausiai, dominuoja kitos kultūros, tad javapjūtei dar tik ruošiamasi.

 

„Prognozuojamas javų derlius sakyčiau gal ir nėra blogas. Ūkininkai dabar išprusę, naudoja daug įvairių priemonių, protingai tręšia laukus. Nepaisant sudėtingų peržiemojimo sąlygų jie sugeba laukus prižiūrėti taip, kad derlius būna tikrai neprastas“, – sako E. Mačiulskis.

 

Paklaustas, ar tos besitęsiančios lietingos dienos nepakenks grūdų brandai ir kokybei, specialistas patvirtina, kad tokia tikimybė nemaža. Tikėtina, kad tai gali atsiliepti maistinių kviečių kokybei – ūkininkai nukuls prastesnių parametrų, žemesnės klasės derlių. Pasak agronomo, laukuose pastebimi ir ligų židiniai. Viena jų, varpų fuzariozė. Augalai ja labiausiai užsikrečia, kai vyrauja drėgni ir šilti orai.

 

Straipsnis  3 komentarų
Mūsų partneriai