KOMENTARAS. R. Skirkevičius: Sveikatos apsaugos reforma: dvi ligoninės ir likusios Lietuvos špitolizacija

Straipsnis  3 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Mūsų laiko“ redakcija sulaukė Jurbarke veikiančios privačios klinikos „Saulės klinika“ direktoriaus, gydytojo chirurgo Roberto Skirkevičiaus laiško, kuriame jo samprotavimai ir komentarai apie sveikatos apsaugos reformos pasekmes rajonų ligoninėms. „Saulės klinika“ vadovo mintims pritaria ir Jurbarko rajono ligoninės vadovas Aivaras Šlekys, kuris jau dabar atvirai sako, kad „ligoninei iš tiesų, kaip ir kitoms 35 ligoninėms, numatoma gana liūdna ateitis.“

 

„Lenkiu galvą tiems gydytojams, kurie mūsuose dirba už 800 eurų“, – tokią mintį sveikatos apsaugos viceministrė Gintarė Šakalytė išreiškė Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje. Tame posėdyje nebuvo rypaujama apie medikų algas ar jų sunkų ir atsakingą darbą, tiesiog buvo pristatoma praėjusių 2016 metų gydymo įstaigų finansinė padėtis.

 

Dabar pažaiskime A. Valinsko ir A. Tapino protų mūšį. Vardysiu gydymo įstaigas, o jūs atsakykite, ar su pelnu, ar su nuostoliu ta įstaiga baigė 2016-ųjų finansinius metus. Jeigu pelningai, sakote: „Taip“, jei nuostolingai – „Ne“. Pasiruošėte? Pradedame. Universitetinės ligoninės – „Taip“, respublikinės ligoninės – „Taip“, regioninės ligoninės – „Taip“, rajoninės ligoninės – „Ne“, slaugos ligoninės – „Taip“, poliklinikos – „Taip“, greitosios medicinos pagalbos stotys – „Taip“, pirminiai sveikatos priežiūros centrai – „Taip“, priklausomybių ligų centrai – „Taip“. Šaunuoliai! Devyni iš devynių, šimtas procentų – patenkate į finalinį turą!

 

Šiuo metu Lietuvoje yra 66 ligoninės, iš jų 35 – rajoninės. Įsivaizduojate, kaip turi stengtis savivaldybės, kad atrinktų net 35 negrabius ir neišmanančius ligoninių administratorius, kurie nieko, išskyrus nuostolį, nekuria? Eiliniai piliečiai dažnai nežino, jog rajono ligoninė yra tarsi du viename: aktyvaus gydymo padalinys (vidaus ligų, nervų ligų skyriai ir t. t.) bei slaugos skyrius (ar lovos), o dažniausiai – ir tas, ir tas. Dabar turiu pacituoti ponią viceministrę Gintarę: „Daugiausia pajamos augo slaugos ligoninėse. Tai atitinka SAM politiką. Taip pat finansavimas didėjo universitetų ligoninėse.“

 

Ką gi. Atlikime paprastus loginius ir matematinius veiksmus. Nežinau, kaip jūs, bet aš niekaip negaunu rezultato, kad vadovų postuose sėdi 35 žiopliai. O rezultatas gana paprastas. Užsmaugtas aktyvaus gydymo (paprasčiau tariant, ligų gydymo) finansavimas. Rajonų ligoninėms paskirta teisė slaugyti. Ne gydyti, o žmogų vartyti, keisti sauskelnes, maitinti. Ir visą tai daroma iš ligonių kasų lėšų. Iš tų pačių, iš kurių turėtų būti kompensuojami vaistai, atliekami tyrimai, konsultuojami pacientai, atliekamos operacijos, priimami gimdymai.

Slauga yra socialinė paslauga, taigi turėtų būti finansuojama socialinės apsaugos lėšomis. Gal neįgalumo išmokas taip pat ketinama priskirti privalomojo sveikatos draudimo fondui? Dar to negirdėjau, bet manau, jog pasakius „a“ (su slaugos lovomis ligoninėse), galima ištarti ir „b“. Nenustebčiau.

Dabar vardiju eilės tvarka ligonines, kurios pasiruošė savotiškam skrydžiui į kosmosą: Trakų, Rokiškio, Jurbarko, Širvintų, Ignalinos, Druskininkų, Joniškio, Zarasų, Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Kuršėnų, Molėtų, Biržų, Pakruojo, Lazdijų, Šakių ir Kupiškio. Aišku, jūs jau matote masyvias šių rajonų gyventojų (ypač pagyvenusių, silpnos sveikatos) demonstracijas prie savivaldybių arba Vilniuje – einančias ištisine kolona Gedimino prospektu. Pasijuokėte, ir gana. Čia juokas pro ašaras. Tie gyventojai paprasčiausiai sutiks tai be jokio pasipriešinimo. Jei bus koks vienas kitas pasipiktinęs, tai išsilies ant slaugytojos, o ta bejėgiškai skėsčios rankomis: „Na, neturim dabar tokio daktaro. Artimiausias yra Kaune ar Vilniuje, o jeigu negalit nuvykti, siūlom slaugos lovytę – va, tik ką perklojo, nes prieš tai gulėjęs žmogelis išvyko pas Aukščiausiąjį“.

 

„Apsilankiusi kai kuriose ligoninėse pastebėjau, kad operacijų skaičius neviršija 2 operacijų“, – tvirtina ponia viceministrė. Čia kaip? Vienam chirurgui per dieną? Nepatikslina, bet aišku, kad mažai, labai mažai. „Žiūrint į stacionare gydytų vaikų ligų diagnozes, tai – gerklytės uždegimas, sloga, angina ir labai retai pneumonija. Net ir ne medikams suprantama, jog tokių ligų neturėtų būti stacionare“.

 

Ponia Gintare Šakalyte, ar Jūs kada nors laikėte ant rankų 2–3 mėnesių kūdikėlį, sergantį, kaip sakote, slogyte?.. Vaiką, kuris dar nemoka kvėpuoti burna ir todėl dūsta. Savo kūdikį, kuris rėkia kiaurą parą, kurio temperatūra tik trumpam nukrenta po eilinės paracetamolio žvakutės, sukištos į užpakaliuką, kuris nuo nesiliaujančio kaišiojimo jau tapęs panašus į raudoną semoforą? Juk ir ne medikas supranta, kad tai paprasčiausia slogytė. Argi ne taip, ponia?

Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, jog nuo šių metų liepos keliami atlyginimai medicinos personalui. Visais 8 procentais! Ir dar pasakė, kaip tai bus daroma – ogi papildomas finansavimas bus skirtas tik didžiosioms ligoninėms. Taigi rajoninės ligoninės tuo 8 procentus turės paimti iš savo „vidinių resursų“ (iš lėšų vaistams? tyrimams?).

 

O dabar – prizas į studiją! Visos tos ligoninės, kurios rengiasi minėtajam skrydžiui į nebūtį, prie jo priartėja tais 8 procentais. Didžiosios ligoninės įgyja galimybę, teoriškai skaičiuojant, įdarbinti papildomus 8 procentus personalo. Sakote, dabar sunku prisikviesti gydytoją dirbti rajone (žiūrint iš paciento pozicijos – patekti pas specialistą)? Negi gydytojas belsis 50, 100 ar 150 kilometrų į kitą Lietuvos galą tam, kad pagydytų kaimo žmogų, kai tą pačią algą gali gauti čia pat, prie namų? Atlikime matematinius veiksmus... Atsakymą jau patys žinote.

 

Palauksime. Liepos mėnuo netoli. Nuojauta man kužda, kad panašiai bus daroma ir nuo kitų metų, tik gal atlygiai pakils ne 8, o 16 procentų. Juk iki to laiko kas nors pateiks ataskaitas, kiek pagerėjo sveikatos paslaugų kokybė, kiek valstybė sutaupė lėšų. Norėtųsi klysti.“

 

Ligoninei numatoma liūdna ateitis?

Jurbarko rajono ligoninės vyr. gydytojo Aivaro Šlekio komentaras

Šimtu procentu pritariu išsakytoms mintims. Mūsų ligoninei iš tiesų, kaip ir kitoms 35 ligoninėms, numatoma gana liūdna ateitis. Jeigu bus padidintas finansavimas tik universitetinėms ligoninėms, o tai jau nuspręsta, nes jau patvirtintas šių ligoninių finansavimas, kuris turėtų padidėti apie 10 procentų, tai mes nesugebėsime konkuruoti dėl darbuotojų su šiomis įstaigomis. Šiuo metu dar nėra nuspręsta, kiek pinigų skirs nuo liepos mėnesio mūsų įstaigai, bet tikrai tai nebus daugiau nei 5 procentai.

 

 

Straipsnis  3 komentarų
Reklama: suzadetuviu ziedai
Mūsų partneriai