Paskelbta patraukliausia Lietuvos turizmo traukos vietovė (tarp realių pretendentų - ir Panemunės pilis)

Straipsnis  2 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Šiaurės Lietuvos krašte, garsėjančiame aludarystės tradicijomis bei bajorų virtuve, dešiniajame Kruojos upės krante – klasicistinio stiliaus dvaras, patekęs įRekordų knygą kaip didžiausias iki šių dienų išlikęs dvaro pastatų kompleksas mūsųšalyje. Jame visais metų laikais, tiek vasarą, per naktigonę, tiek kalėdmečiu, klausantpasakos apie Spragtuką, galima pasinerti į dvarišką gyvenimą ir dvaro istorijas – apiebaronus fon Ropus, apie to meto dvaro technikos stebuklus, vėjo malūną ar netlietuviškojo Robino Hudo, Tado Blindos, ūsus. Pakruojo dvaras skelbiamas patraukliausia Lietuvos kultūrinio turizmo traukos vietove 2017. Antrą vietą užėmė ir į šį titulą pretendavo ir lankomiausias rajono turistinis objektas - Panemunės pilis.

Lietuva Europos Komisijos inicijuotame Patraukliausios turizmo vietovės projekte EDEN (European Destinations of Excellence) dalyvauja jau nuo 2008 m., teikdama paraiškądaliniam finansavimui gauti. Kaskart Europos Komisija skelbia vis kitą temą patraukliausiaiturizmo vietovei išrinkti. Šiemet tema buvo kultūrinis turizmas, ir projekte dalyvavo tokiosEuropos šalys kaip Malta, Kroatija, Ispanija, Prancūzija, Airija, Suomija, Belgija ir kt. Lietuvojesulaukta rekordiškai daug – net 33 paraiškų iš skirtingų šalies regionų. Pagal EuroposKomisijos nustatytus kriterijus jas vertino ekspertai tiek iš Vilniaus universiteto, tiek iš Vilniaussavivaldybės administracijos, tiek iš Kultūros paveldo departamento, tiek iš Ūkio ministerijosbei Turizmo departamento. Galutinis sprendimas buvo priimtas tiesiogiai aplankiusdaugiausiai balų surinkusius objektus, viso – 11, nes du objektai surinko vienodą balų skaičių.

5 vietą projekte užėmė Raudondvario dvaras (Kauno r.), masinantis lankytojusgrafienės Rozalijos istorijomis apie Tiškevičių aistrą citrusams ir atkurtą apelsinų sriubosreceptą. 4 vietoje – Užugirio dvaras (Ukmergės r.), kuriame įminti pirmojo Lietuvos prezidentoA.Smetonos ir jo žmonos pėdsakai, mat dvare pirmoji pora vasarodavo. 3 vietoje – Ilzenbergodvaras (Rokiškio r.), puoselėjantis biodinaminį ūkį ir Meilės salos legendas. 

2 vietoje –Jurbarko krašto renesanso perlas Panemunės pilis, kviečianti lankytojus į lobio paieškas.

Tarp 2017 m. finalininkų pateko ir unikalus „Baltosios“ ir „Raudonosios“ sinagogų kompleksas Joniškyje, ir Marijampolės cukraus fabrikas, atveriantis turistams vartus saldžiųekskursijų metu, ir Šlyninkos malūnas (Zarasų r.), kuriame, sakoma, gyva „Velnio nuotakos“dvasia, o svečiams užmaišomi blynai iš ką tik maltų „razavų“ miltų. Taip pat – „mažosiomisRumšiškėmis“ vadinamų Kleboniškių bei ne tik tulpių žydėjimu, bet ir 5 km ilgio alėjomis,tvenkiniais su 15 salų ir 22 liūtų tiltais garsėjančio Burbiškio dvaro (Radviliškio r.) kompleksas.Patraukliausia Lietuvos kultūrinio turizmo vietove pretendavo tapti ir Paežerių dvaro sodyba, sauganti ne tik iš Suvalkijos kilusių šešių Vasario 16-osios signatarų istorijas, bet ir Belvederiobokšto legendą apie nelaimingą grafo meilę, ir Radvilų laikus menanti Biržų pilis.Apie patraukliausias turizmo traukos vietoves Lietuvoje yra sukurti video,profesionalios fotografijos. Žinia apie jas buvo skleidžiama socialiniuose tinkluose, spaudoje.2018 m. kovo mėn. Pakruojo dvaras bus pristatytas iškilmingoje ceremonijoje Briuselyje kartusu kitomis išskirtiniausiomis Europos kultūrinio turizmo vietovėmis.

Ankstesni laimėtojai: EDEN projektą „Patraukliausia Lietuvos turizmo vietovė 2015.Turizmas ir vietinė gastronomija“ laimėjo Druskininkų savivaldybėje kepamas šakotis; 2013m. EDEN nugalėtojas – Telšiai kaip vietovė, pritaikyta visiems; 2011 m. „Lietuvos turizmotraukos vietove“ buvo paskelbtas Všį Rokiškio turizmo informacijos centro projektas „Rokiškiodvaro sodyba“ kaip išskirtiniausias atstatytas ir pritaikytas turizmui statinys Lietuvoje; 2010 m.Lietuvos darnaus vandens turizmo traukos vietove išrinktas Zarasų rajono turizmoinformacijos centro projektas „Zarasų kraštas – dangaus krantas žemėje“; Nemuno deltosregioninis parkas 2009 m. pelnė išskirtinės gamtos, kultūros ir turizmo darnos vietovės vardą;o „Lietuvos turizmo traukos vietovė 2008. Nematerialus paveldas“ laimėtoju buvo išrinktasŽemaitijos nacionalinis parkas.

EDEN (angl. European Destinations of Excellence) apdovanojimai skiriami naujoms,mažai žinomoms Europos turizmo vietovėms 27 šalyse narėse ir šalyse kandidatėse.Išrinktos vietovės įsipareigoja puoselėti socialinį, kultūrinį ir aplinkostvarumą. 

Rinkdama šias vietoves EDEN siekia atkreipti dėmesį į Europos turizmovietovių vertybes, įvairovę ir bendras savybes. Ji padeda skleisti informaciją apienaujas Europos turizmo vietoves, sukuria sąlygas visoje Europoje keistis gera praktikair skatina ryšius tarp apdovanojimus pelniusių vietovių. Geriausio kultūrinio turizmoprojekto rinkimus įgyvendina Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijosvykdydamas 2017 m. EDEN projektą „Lietuvos turizmo traukos vietovė 2017. Kultūrinis

Straipsnis  2 komentarų
Mūsų partneriai