Rajone - vienas iš dviejų bandomųjų bukynų Lietuvoje

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Jei Smukučių miškuose pamatėte tvora aptvertus plotus – paieškokite menkų krūmelių, pasodintų prieš kelis metus. Tai moksliniais tikslais pasodinti, prižiūrimi ir stebimi bukai. Pašvenčio girininkijos miškuose, 2,7 hektaro plote, auga bandomieji šių medžių želdiniai.

 

Į „Mūsų laiko“ redakciją su įdomiu klausimu kreipėsi vienas grybauti mėgstantis jurbarkietis. Grybaudamas Smukučių miške jis užėjo aukštomis tvoromis, primenančiomis futbolo vartų tinklą, aptvertus nemažus miško plotus. Skaitytojas susidomėjo, kas ir kokiu tikslu užtvėrė mišką. Paskelbus šių tvorų nuotraukas internete pasipylė įvairiausių spėliojimų, kad čia privačių miškų savininkai savo miško plotus aptvėrė, kiti – kad kokius danielius augina, treti juokavo, kad grybus saugo. Teisūs buvo tie, kurie parašė, kad taip nuo žvėrių saugomi pasodinti bukai. Tai „Mūsų laikui“ patvirtino Pašvenčio girininkas Kęstutis Lazdauskas. Būtent jo girininkijoje ir yra taip aptverti bukai. K. Lazdauskas „Mūsų laikui“ patvirtino, kad bukais 2015 metais apsodinta 2,7 hektarų ploto teritorija, kad sekama Lenkijos pavyzdžiu. Anot K. Lazdausko, tie bukai labai pagerina dirvožemį pušynuose, ir tas dirvožemis pagerėja, ir pušys daugiau prieaugio duoda. Bandomieji želdiniai.

 

Pašvenčio girininkija yra vienintelė Jurbarko miškų urėdijoje, kurioje yra pasodinti šie bandomieji želdiniai. Tvora reikalinga apsaugoti nuo žvėrių. Ypač kiškių ir elnių, kurie ypač mėgsta buką.

Tvora skirta apsaugoti želdinius ir nuo žmonių. Pasak pašnekovo, šią užtvarą galima perlipti ar pralįsti, bet geriau žmonės po aptvertus plotus nevaikščiotų.

 

Anot girininko, šiame krašte bukai niekada neaugo. Kitaip nei Jūravos ir Mociškių girininkijose, kur bukų auga natūraliai. Spėjama, kad greičiausiai vokiečiai pasodino.

Tvora pasodintus bukus saugos tol, kol jie užaugs, sutvirtės – tam prireiks apie 10 metų. Spėjama, kad šie bukai greitai neaugs, nes, anot K. Lazdausko, pavasarį kiek nušalę.

 

Populiarins bukynus

Paaiškėjo, kad Pašvenčio girininkijoje įveisti iš Lenkijos atvežti bandomieji bukų želdiniai. Tokių bandomųjų bukynų Lietuvoje, pasirodo, kol kas iš viso yra du. Dideli želdinių plotai pasodinti Šiaulių miškų urėdijoje. Tai „Mūsų laikui“ patvirtino Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus vedėjas Vidmantas Verbyla.

 

Visą straipsnį rasite "Mūsų laikas" laikraštyje.

 

Straipsnis  0 komentarų
Mūsų partneriai