Niūri realybė. Tarp sparčiai retėjančių savivaldybių – ir Jurbarko

Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Jei Jurbarko rajone gyventojų mažės tokiu tempu, kaip nuo 2001 iki 2017 metų, po maždaug 15 metų rajono teritorija taps tokia retai apgyventa, kokia šiuo metu yra Švenčionių savivaldybė: joje kaimo gyventojų tankumas vos viršija 5 žmones kvadratiniam kilometrui.

 

 

Lietuva retėja ir retėja greitai: retai apgyventų savivaldybių 2001 metais buvo 7, 2011-aisiais jų buvo jau septyniolika, o 2016-aisiais – 22, skelbia lrytas.lt. Tarp sparčiai retėjančių – ir Jurbarko rajono savivaldybių. Jei 2001 metais Jurbarko kraštas nepateko į retai apgyventų teritorijų sąrašą, tai naujausiais duomenimis - patenka.

 

Retai apgyventa teritorija laikoma tokia, kurioje gyventojų tankumas yra mažesnis nei 12,5 žmogaus kvadratiniame kilometre. 2016 metų duomenimis, tokios teritorijos jau užėmė 45 proc. Lietuvos ploto.

 

 

Jurbarko rajone gyventojų tankumas yra nuo 10,1 iki 12,5 žmogaus kvadratiniame kilometre. Prie panašiu tempu retėjančių – ir kaimyninė Pagėgių savivaldybė. Šiuo metu rečiausiai apgyventa savivaldybė – Švenčionių – joje kaimo gyventojų tankumas vos viršija 5 žmones kvadratiniam kilometrui, tuo tarpu Jurbarko rajone – kiek daugiau nei 10, kai dar 2001 metais – kiek daugiau nei 15.

Pasak Lietuvos socialinių tyrimų centro mokslininkų, su panašiomis problemomis susiduria ir kitos Europos valstybės, tačiau Lietuvos retėjimo mastas – tikrai didelis. Mokslininkų teigimu, daug metų lietuvių natūrali kaita yra nedidelė, bet net rodikliams pagerėjus, mažai tikėtina, kad pustuščiai regionai atgims. Lietuvoje yra trys išskirtinės savivaldybės, kur gyventojų skaičius auga – Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos. Yra dešimtys seniūnijų, kuriose per metus negimsta nei vienas vaikas arba per metus miršta kokie 4 procentai gyventojų. Pasak mokslininkų, apčiuopiamų prielaidų tendencijų pokyčiui nėra, todėl artimiausioje ateityje didelė dalis Lietuvos teritorijos virs demografinėmis dykromis, o per 15-20 metų retai apgyventomis taps beveik visos Lietuvos kaimiškos teritorijos.

„Mūsų laiko“ inf.

 

Straipsnis  1 komentarų
Mūsų partneriai