„Kretingos maistas“ tęsi pažadus – pirmieji velykaičiai Jurbarke išmarginti mokykloje

Straipsnis  1 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Penktadienį, kovo 23 dieną Jurbarko Vytauto Didžiojo pagrindinėje mokykloje šurmuliavo minia žmonių – vyko pavasarinė mugė, kurioje moksleiviai pardavinėjo įvairiausius skanumynus, į aktų salę kvietė šventinis koncertas, atskiruose kabinetuose buvo vedami edukaciniai užsiėmimai. Dar vienas išskirtinis renginys vyko mokyklos valgykloje – didelis būrys pradinukų kartu su tėvais ir seneliais margino velykaičius. Tai viešosios įstaigos „Kretingos maistas“ organizuota, jau tradicine tampanti šventė, kurioje vaikai skatinami puoselėti tradicijas ir papročius.

Čia pat valgykloje stalai buvo nukrauti velykinėmis vaišėmis, kuriomis buvo kviečiami vaišintis visi – ir kiaušinių margintojai, ir šiaip čia užsukę smalsuoliai. Pernai ši graži velykaičių marginimo šventė „Kretingos maisto“ kvietimu vyko kitoje Jurbarko mokykloje – Naujamiesčio pagrindinėje. Tąkart savaitę prieš Velykas valgykla taip pat buvo tapusi kiaušinių marginimo dirbtuvėlėmis – atėjo nemažas būrys pradinukų kartu su tėveliais, močiutėmis bei kitais artimiausiais žmonėmis. „Mažosios Velykėlės su močiute“ – tai renginys, skirtas pabendrauti, pabūti kartu. Tokią šventę „Kretingos maisto“ maitinamos mokyklos rengia visoje Lietuvoje.  

Jurgita Briedienė, VšĮ „Kretingos maistas“ Jurbarko skyriaus direktorė, redakcijai pasakojo, kad šis renginys, organizuojamas jau antrus metus iš eilės, pirmiausia yra skirtas sujungti bendruomenę. „Jau pats pavadinimas rodo, kad tai kvietimas pabūti kartu – ir ne tik su močiute, bet ir tėveliais, seneliais, vieniems su kitais. Juk gyvename greitėjančiame pasaulyje, kur visi skubam, lekiam, dažnai pamirštam pačius artimiausius žmones. O Velykos – tai tas laikas, kai galim pabūti drauge. Mūsų tikslas – ne tik suburti bendruomenę, padėti tėvams ir seneliams perduoti vaikams gražiausias velykines tradicijas bei papročius, bet ir pakviesti žmones į valgyklas, supažindinti su jomis. Juk dažnai būna, kad tėveliai, apsilankantys mokyklose, net nemato, kur ir ką valgo jų vaikai, – sako J. Briedienė. – Gyvename greito maisto, kebabinių, picerijų, kitokių panašių užkandinių laikais. Tad pamatyti, kaip siūlome maitintis mes – dar vienas šios gražios akcijos tikslas.“

J. Briedienės teigimu, „Kretingos maistas“ itin aktyviai propaguoja sveikatai palankią mitybą. „Kaskart atnaujiname valgiaraščius, gamindami maistą  moksleiviams griežtai laikomės visų reikalavimų. Čia valgykloje vaikai gali pasirinkti įvairių ekologiškų košių, ekologiško cukraus, pieno, aliejaus ir kitų produktų, kuriems suteikti ekoagrosertifikatai. Aišku, mokinių tarpe tai dar nėra labai populiaru, bet pamažu, po truputį populiarėja. Tai veikia, nes patys organizuojame edukacinius renginius,  atsiranda daugiau informacijos apie sveiką mitybą socialiniuose tinkluose, televizijos, radijo laidose, rašoma spaudoje“, – sako pašnekovė. Ji pastebi, kad informacija duoda teigiamų rezultatų. Prieš keletą metų pradėti pokalbiai apie vandens naudą sveikatai, pasak Jurgitos, akivaizdžiai atsispindi pakitusiame jo suvartojime ir šioje mokykloje. „Užaugo didelis būrys vaikų, geriančių vandenį – ištisa karta. Pas mus valgykloje nuolat stovi padėklai ir vienkartinės stiklinės. Vanduo kaip mat išgraibstomas kiekvienos pertraukos metu. Ir tai labai džiugina“, – sako J. Briedienė. 

Pasak jos, labai smagu, jog prie šios akcijos – kiaušinių marginimo – prisijungė toks gausus būrys žmonių – tai pradinukai, jų auklėtojos, tėveliai ir seneliai. Virtais kiaušiniais aprūpino „Kretingos maisto“ darbuotojai, o dažymo priemones susinešė susirinkusieji. Ir ko tik čia nebūta – nuo vaško iki specialių greitai džiūstančių dažų; nuo akvarelinių dažų iki lako; nuo jau paruoštų dažų stiklainiuose iki įrenginių vaškui tirpinti, specialių lipdukų ir kt.

Ypač nustebino gausiame vaikų ir moterų būryje sėdėjęs vyras, ant stalo prisidėjęs keletą stiklainių su įvairių spalvų dažais. Čia pat ruseno specialiame įrenginyje įstatyta žvakė, ant viršaus buvo paruoštas dažymui ištirpęs vaškas. Šis vyriškis Gražvydas Trejonis atvažiavo net iš Tauragės, kad padėtų savo anūkui pirmokėliui Eimantui. Jo belaukdamas, kol ateis iš čia pat mokykloje vykstančio koncerto, jau buvo pradėjęs marginti pirmuosius velykaičius. Pasakojo, kad kasmet primargina iki 50 kiaušinių. Pašnekovas sakė, kad vienintelis šeimoje marginti vašku išmoko iš mamos, o savo patirtį perdavė dukrai ir anūkams. Jis vieną kiaušinį dažo keliomis spalvomis, daugiausia tamsesnėmis, nes taip gražiau atrodo. „Kiaušinius būtina prieš dažant išvirti. Po to dedu vašku raštą ir merkiu į skirtingų spalvų medvilninius dažus. Senelis myli anūką, o anūkas senelį, todėl aš ir čia“, – šypsojosi Gražvydas. O kad jo marginimo technika tikrai įdomi ir graži, rodė didžiulis būrys vaikų, po koncerto atskubėjusių į valgyklą ir tiesiog apspitusių šio tauragiškio stalą – paties net nesimatė.  

„Mažosios Velykėlės su močiute“ – tikrai labai gražus ir reikalingas „Kretingos maisto“ organizuotas renginys. Tai bendruomenės šventė, prasmingas kartu praleistas laikas, patirties pasidalijimas. „Ir pirmieji velykaičiai mieste“, – juokaudama atsisveikina Jurgita Briedienė, pažadėjusi, kad kitais metais ši šventė vyks dar kitoje Jurbarko rajono mokykloje.

Straipsnis  1 komentarų
Mūsų partneriai