Paminklas Petrui Cvirkai: vilniečiai jo nebenori, o Jurbarkas priimtų? (apklausa)

Straipsnis  23 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Daugelis galvoja, kad sostinės centre stovintis paminklas Petrui Cvirkai žymi jo, kaip rašytojo, nuopelnus. Tačiau iš tiesų šis paminklas buvo pastatytas jam, kaip asmeniui, kuris aktyviai kolaboravo su sovietiniu režimu, priminė filosofė Nerija Putinaitė, rašo DELFI.  

 

Pasak filosofės, iš Rusijos archyvų medžiagos galima matyti, kad jis kartu su Antanu Venclova buvo tarp tų tuomet dar nepriklausomų šalių rašytojų, kuriuos vis kviesdavo į Rusiją.

Ano jos, neatsitiktinai, tuomet, kai vyko Lietuvos aneksija, jis buvo vienas iš pagrindinių žmonių, kurie ir stojo prie kolaboravimo vairo. „Jis buvo vienas iš žmonių, kurie važiavo vadinamosios Stalino saulės parvežti. Taip pat jis užėmė atsakingas pareigas. Po karo jis buvo paskirtas Rašytojų sąjungos pirmininku, ir jis nebuvo vien tik nominalus Rašytojų sąjungos pirmininkas, jis ėmėsi veiksmų veikti ideologizuodamas, keisdamas rašytojų gyvenimą ir literatūrą“, - sakė N. Putinaitė.

P. Cvirka pastaruoju prisimintas po to, kai kilo diskusija dėl jo paminklo Vilniuje. Sostinės politikai vis garsiau kalba apie planus iškelti šį paminklą (architektas Ignas Laurušas) iš Vilniaus centro. Apie galimybę paminklą priglausti užsimena rašytojo gimtojo krašto gyventojai. Skulptūrą jie matytų stovinčią šalia P. Cvirkos memorialinės sodybos Klangiuose Jurbarko rajone, rašo dienraštis „Lietuvos žinios“.

Jurbarko rajono meras Skirmantas Mockevičius „Lietuvos žinioms" svarstė, kad „(...) jei toks sprendimas būtų priimtas (nukelti paminklą - red.), kaip vienas perkėlimo variantų galėtų būti P. Cvirkos memorialinė sodyba, iš kur rašytojas kilęs".

Meras teigė neturintis žinių, kad vietos gyventojai kraštiečio atžvilgiu būtų nusiteikę priešiškai. Panašiai svarstė ir Klangių seniūnaitės Rita Petrauskienė. P. Cvirkos memorialinės sodybos prižiūrėtoja, rašytojo dukterėčia Kristina Ragaliauskienė tikino, kad su džiaugsmu priimtų Vilniui nereikalingą dėdės paminklą.

Vieni P. Cvirką vadina didžiu rašytoju, ragina meno ir politikos nemaišyti. Kiti šį asmenį vadina "naudingu idiotu", kolaboravusiu su priešišku Lietuvai režimu.

Ar norėtumėte, kad paminklas P. Cvirkai iš Vilniaus būtų atgabentas į Jurbarko kraštą? Apklausa baigėsi. (Balsavo 470)

Straipsnis  23 komentarų
Mūsų partneriai