Jurbarko medžius užpuolė šermuonėlinės kandys

Straipsnis  3 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

„Mūsų laiko“ redakcijos darbuotojai ir skaitytojai atkreipė dėmesį į Jurbarko miesto Dariaus ir Girėno gatvėje (ir kitose vietose) augančius medžius (daugiausia ievas), kurių šakos gausiai aplipusios voratinkliais, o arčiau priėjus matyti kabančių lervų „maišeliai“. Tokiomis „baltomis paklodėmis“ padengtų medžių redakcijos darbuotojai matė ir Dubysos pakrantėse Raseinių rajone. Nusiuntėme taip gausiai užpultų Jurbarko medžių nuotraukas gamtininkams ir miškininkams bei paprašėme pakomentuoti, kas medžius užpuolė ir kaip juos gelbėti. Specialistų komentaras panašus. Greičiausiai medžius užpuolė ievinė kandis arba kitos giminingos taškuotojų (šermuonėlinių) kandžių rūšys.

Anot Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato vyr. ekologo Vytauto Uselio, nuotraukose yra viena iš voratinklinių (arba šermuonėlinių) kandžių Yponomeuta padella (vaismedinė voratinklinė kandis, slyvinė kandis). Jos masinis vystymasis pasitaiko rečiau nei giminingos ievinės kandies (Yponomeuta evonymellus), kurios pažeistos ievos neretai matomos paupiuose. Ant obelų kartais galima matyti dar kitą giminingą rūšį – obelinę voratinklinę kandį (Yponomeuta malinellus).

Voratinklinių kandžių gausą nulėmė neįprastai karšti ir sausi orai. Didelė jų gausa nugraužia lapus ir nusilpnina medžius. Šiuo metu vikšrų vystymasis baigiasi ir jie virsta lėliukėmis. Nuotraukoje matosi kabantys lėliukių „maišeliai“. Liepos mėnesį išsiritę drugiai deda kiaušinėlius, iš kurių išsiritę vikšreliai žiemoja (po kiaušinėlius dengiančiu skydeliu), o pavasarį maitinasi besivystančiais lapais. Voratinklinės kandys nėra priskiriamos prie reikšmingą žalą darančių kenkėjų, matyt, dėl nereguliaraus pasirodymo ir jautrumo nepalankiems orams.

Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos skyriaus vedėjui Virgilijui Vasiliauskui panašu, kad medžių lapus pagraužė vabzdžių vikšrai, kurie gyvena bendruomenėmis ir maitinimosi vietose daro bendrus tinklus. „Labai tikėtina, kad Jūs pastebėjote ievas, kurių lapus nugraužė ievinės kandies vikšrai ir apvijo šakas tinklais. Panašiais tinklais ožekšnių krūmus apveja ir lapus apgraužia ožekšninių kandžių vikšrai. Šiais metais šių kenkėjų aktyvi veikla yra pastebima ir kitose Lietuvos vietose. Paupiuose ir šlaituose kai kur ievos apipintos voratinkliais ypač stipriai. Soduose šiais metais vabzdžių vikšrai ir lervos taip pat pagraužė ir dar graužia, slyvų, vyšnių ir obelų lapus. Tačiau soduose yra kitos vabzdžių rūšys, nors kai kurios iš jų taip pat pina voratinklius ant šakelių“, – sakė specialistas. Anot V. Vasiliausko, toks vabzdžių suaktyvėjimas Lietuvoje būna kas keliolika metų, kai susidaro palankios orų sąlygos kurioms nors vabzdžių rūšims masiškai išplisti. Šiais metais daugelyje regionų aktyvūs ir kiti lapus graužiantys vabzdžiai, ne tik ievinė kandis.

Ievinės kandies vikšrai šiuo metu jau nebesimaitina ar jau baigia maitintis; jie tik tūno voratinkliuose. Vikšrai ten virs drugeliais, kurie padės kiaušinėlius. Iš kiaušinėlių išsiritę maži vikšriukai pasislėps ant šakelių ir ten lauks ateinančių metų pavasario.

Purkšti neapsimoka

Ar gelbėti medžius ir kaip tai daryti? Anot Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos skyriaus vedėjo, šiuo metu ievų purškimas vabzdžius naikinančiais preparatais nebūtų veiksmingas, nes purškalo lašiukai pakibtų ant tankių voratinklių siūlų ir vikšrų nepasiektų – jie nenugaištų. Perniek nueitų visos ievynų gelbėjimo pastangos, būtų nuodijama aplinka. Be to, rekreacinės paskirties priemiestiniuose miškuose yra įstatymais draudžiamas bet koks cheminių naikinamųjų preparatų purškimas, vabzdžių naikinimas.

Ievos atsigaus

Kaip sako miškininkai, ievos yra prisitaikiusios prie tokių intensyvių lapų nugraužimų, kurie cikliškai pasikartoja kas keliolika metų. Kaip tvirtino V. Vasiliauskas, po kurio laiko ievos išaugins naujus lapus iš atsarginių pumpurų, dar kitaip vadinamų „miegančių“. Kurį laiką jos negražiai atrodys dėl šakelių apvijimo voratinkliais. Jei ilgai užsitęs sausringų ir kaitrių orų laikotarpiai, šiais metais naujai išauginti lapai gali būti kiek mažesni, krūmų lajos – kiek retesnės, gali apdžiūti atskirų šakų galai. „Bet vienkartinis lapų nugraužimas šalyje natūraliai augantiems lapuočiams medžiams ir krūmams nėra mirtinas, dėl to jie nenudžius ir po kiek laiko atsigaus“, – tikino  Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos skyriaus vedėjas.

Kur paplitusi

Ievinė kandis paplitusi visame paprastosios ievos areale. Lietuvoje aptinkama paupiuose, parkuose, soduose ir ant pamiškės medžių. Pažeidžia ievas, kai kuriuos sodų vaismedžius. Maitinasi tvirtai suverptame voratinklyje gegužės ir birželio mėnesiais. Voratinkliu gali aptraukti visą medį ar medžių grupę. Stipriai pažeisti medžiai vasaros pradžioje dažniausiai išaugina naujus lapus, kurie tais metais lieka nepažeisti.

Straipsnis  3 komentarų

Rekomenduojame perskaityti

Esant ekstremalioms vairavimo sąlygoms galima mokinių į mokyklas nevežti

Esant ekstremalioms vairavimo sąlygoms galima mokinių į mokyklas nevežti  0

Jurbarkiečių PRIORITETAI renkantis šildymą – PIGIAI IR PATOGIAI

Jurbarkiečių PRIORITETAI renkantis šildymą – PIGIAI IR PATOGIAI  1

Finansavimas skirtas ir Jurbarko PSPC

Rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigoms – šimtatūkstantinė parama  1

Laisvės gynėjams pagerbti – visuotinė akcija ir renginiai

Laisvės gynėjams pagerbti – visuotinė akcija ir renginiai  0

Gyventojai, kuriems bus reikalingi į aikšteles atvežti naudoti tinkami daiktai, galės atvažiuoti į DASA ir nemokamai pasiimti juos naudojimui. Jurbarko rajono savivaldybės didžiųjų atliekų surinkimo aikštelės adresas: Statybininkų g. 4E, Jurbarkas.

Gruodį Jurbarko rajone pradėta pakartotinai naudoti atliekas  0

Džiugi naujiena Jurbarko gyventojams – atsidarė „Antėja laboratorija“!

Džiugi naujiena Jurbarko gyventojams – atsidarė „Antėja laboratorija“!  2

Kalėdinio parkelio kūrėjams – padėka už miestui dovanotą grožį

Kalėdinio parkelio kūrėjams – padėka už miestui dovanotą grožį  1

VRK kviečia gyventojus dalyvauti nuotraukų konkurse

VRK kviečia gyventojus dalyvauti nuotraukų konkurse  0

Panemunės pilyje  – kalėdinių puokščių konkurso apdovanojimai

Panemunės pilyje – kalėdinių puokščių konkurso apdovanojimai  0

Astrologė Lolita Žukienė

Sėkmės horoskopas 2019-iesiems – geltonosios žemės Kiaulės metams  1

2019-ųjų naujovės sveikatos srityje

2019-ųjų naujovės sveikatos srityje  5

LRT tyrimas. Už mokesčių mokėtojų pinigus – „medžiotojų“ kelias Jurbarko rajone (sužinokite, kas medžioja Jurbarko miškuose)

LRT tyrimas. Už mokesčių mokėtojų pinigus – „medžiotojų“ kelias Jurbarko rajone (sužinokite, kas medžioja Jurbarko miškuose)  10

Šimkaičių bendruomenė su jaunimu išjudino miestelį

Šimkaičių bendruomenė su jaunimu išjudino miestelį  0

Nauja „Gulbelės“ parduotuvė S. Daukanto gatvėje

Nauja „Gulbelės“ parduotuvė S. Daukanto gatvėje  4

Jurbarke vykusiuose renginiuose SMURTUI SAKĖME NE

Jurbarke vykusiuose renginiuose SMURTUI SAKĖME NE  0

Miškininkai gyventojams dovanos eglės šakas

Miškininkai gyventojams dovanos eglės šakas  0

Seminaras ūkininkamas

Seminaras ūkininkamas  0

Renovacijos brokas velkasi ilgiau nei penkmetį

Renovacijos brokas velkasi ilgiau nei penkmetį  0

Biudžetą liberalas Ričardas Juška parėmė savo balsu

Biudžetą liberalas Ričardas Juška parėmė savo balsu  7

Aktuali informacija dėl pirotechnikos priemonių platinimo ir naudojimo

Aktuali informacija dėl pirotechnikos priemonių platinimo ir naudojimo  0

Vienintelė budinti globotoja Jurbarko rajone: konvejeriu paimami vaikai – mitas

Vienintelė budinti globotoja Jurbarko rajone: konvejeriu paimami vaikai – mitas  0

Pirmoji kalėdinė mugė – startas kūrėjams ir pirkėjams

Pirmoji kalėdinė mugė – startas kūrėjams ir pirkėjams  0

„Sakome smurtui – Ne“

„Sakome smurtui – Ne“  0

Mokesčiai už žemę dusina sklypų savininkus – prašė rajono tarybos pagalbos

Mokesčiai už žemę dusina sklypų savininkus – prašė rajono tarybos pagalbos  0

Mūsų partneriai