Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime - Jurbarko rajono savivaldybei itin aktualūs perspėjimai

Straipsnis  4 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Neseniai paskelbtas  naujausias Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos (AOTD) Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas už 2017 metus. Šią ataskaitą  turėtų perskaityti ir Jurbarko rajono valdžios atstovai bei savivaldybės darbuotojai, dirbantys su investiciniais projektais. Ypač atidžiai turėtų perskaityti apie Rusijos žvalgybos tarnybų veiklą pasienio teritorijose. VSD ataskaitoje atkreipiamas dėmesys, kad Lietuvai priešiškos Rusijos tarnybos bando saviems tikslams pasinaudoti ES remiama Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programa. Jurbarko rajono savivaldybės administracija šioje programoje yra dalyvavusi ir pastaruoju metu planuoja dalyvauti.

VSD ataskaitoje rašoma, kad Rusijos žvalgybos tarnybos trukdo plėtoti lygiaverčius Lietuvos ir Rusijos dvišalius santykius ir kitose srityse. Pavyzdžiui, FSB žvalgybos prieš Lietuvą tikslais bando pasinaudoti ES remiama Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programa. FSB ieško taikinių tarp į programos renginius Kaliningrado srityje vykstančių Lietuvos piliečių. Programa Lietuvos pasienio regionams ir Kaliningrado sričiai teikia ekonominę naudą ir sudaro galimybes plėtoti dvišalį bendradarbiavimą, bet FSB veiksmai apsunkina programos projektų įgyvendinimą ir trukdo palaikyti kaimynyste grįstus santykius.

 

Pabrėžiama, kad išskirtinai daug žvalgybos iš teritorijos incidentų nustatoma su Rusija besiribojančiuose Lietuvos pasienio rajonuose ir pasienio zonoje. FSB Pasienio tarnybos Kaliningrado valdybos žvalgybos padalinių darbuotojai reguliariai ieško taikinių tarp į Kaliningradą vykstančių Lietuvos piliečių, kuria verbavimo situacijas (pavyzdžiui, ieško pažeidimų vizų ar kelionės dokumentuose), formuoja agentūrinį tinklą Lietuvos pasienio rajonuose, vykdo žvalgybą prieš Lietuvos valstybės sienos apsaugos tarnybą. Šie FSB Pasienio tarnybos veiksmai itin apsunkina lygiavertį ir efektyvų Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimą užtikrinant bendros sienos apsaugą.

 

VSD ataskaitą turėtų įdėmiai perskaityti ir rajono tarybos nariai. Jurbarko rajono savivaldybės tarybos nariai kovo 29 dienos tarybos posėdyje turės priimti sprendimą dėl rajono savivaldybės administracijos dalyvavimo tarptautiniame projekte, susijusiame su minėta ES remiama Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programa.

 

Tarybos prašoma pritarti Jurbarko rajono savivaldybės administracijos dalyvavimui Kaliningrado Baltijos federalinio I. Kanto universiteto rengiamame projekte „Generation United-Stronger Together“, kurio paraiška bus teikiama iš dalies finansuoti pagal 2014–2020 m. Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo abipus sienos programą, partnerio teisėmis.

 

Šio projekto aiškinamajame rašte rašoma, kad projekto uždavinys – atnaujinti Jurbarko rajono savivaldybės didžiąją posėdžių salę, pritaikyti ją neformaliajam ugdymui. Šioje salėje planuojama vykdyti įvairius mokymus ir renginius vyresnio amžiaus, mažas pajamas gaunantiems ir neįgaliems asmenims (Trečiojo amžiaus universitetas, neįgaliųjų organizacijoms ir pan.).

 

Taip pat rašoma, kad  projekto įgyvendinimu siekiama atnaujinti Jurbarko rajono savivaldybės didžiąją posėdžių salę: atlikti salės vidaus remontą, suremontuoti stoglangius, pakeisti duris, atnaujinti šildymo, vėdinimo, įgarsinimo bei apšvietimo sistemas, suremontuoti laiptinę įrengiant neįgaliųjų pakėlimo į antrąjį aukštą mechanizmus, įrengti poilsio patalpą, suremontuoti tualeto patalpą. Mokymų organizavimui bus nupirkti baldai, įrengta vaizdo demonstravimo įranga.

 

Bendra projekto vertė iki 1 mln Eur, iš jų Europos Sąjungos lėšos – 900 tūkst. Eur, nuosavos lėšos – 100 tūkst.  Eur. Jurbarko rajono savivaldybės administracijos planuojama projekto dalies vertė apie 200 tūkst. Eur, iš jų Europos Sąjungos lėšos (iki 90 proc.) – 180 000,00 Eur, nuosavos lėšos (ne mažiau kaip 10 proc.) – 20 tūkst. Eur.

 

 

 

 

Visą VSD grėsmių ataskaitą rasite čia

 

 

 

Straipsnis  4 komentarų
Mūsų partneriai