Darbo kodekso įgyvendinimas – realybė ir lūkesčiai

Straipsnis  0 komentarų
AŠrifto dydis+- Spausdinti

Kai buvo priimtas naujasis Darbo kodeksas (DK), pasigirdo įvairiausių mitų: esą jis parankus tik darbdaviams, jiems suteiktos visos teisės įdarbinti tik pagal terminuotas darbo sutartis arba lengvai atleisti neįtinkančius darbuotojus, o darbuotojų teisių niekas negina. Tačiau praėję metai su naujuoju Darbo kodeksu parodė, kad realybė yra daug optimistiškesnė.

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) sako, kad žmonės per pirmuosius DK metus aktyviai konsultavosi ir domėjosi teisės aktų pakeitimais. Sulaukta 46 proc. daugiau skambučių konsultacijoms. Dažniausiai buvo užduodami klausimai dėl įdarbinimo ir darbo sutarties, darbo ir poilsio laiko, darbo užmokesčio ir kitų klausimų. Taip pat reikia paminėti, kad VDI konsultacijas teikia ir per Facebook‘ą. Čiakonsultacijų skaičius taip pat smarkiai išaugo.

Darbo kodeksas išplėtė ir darbo ginčų komisijų kompetencijas: dabar darbo ginčai nagrinėjami ir dėl tokių klausimų, kaip atleidimo iš darbo teisėtumas, dėl kolektyvinio darbo ginčo ir pan. Per metus darbo ginčų komisijos sulaukė 24 proc. daugiau reikalavimų nagrinėti darbo ginčą. Bet reikia paminėti ir tai, kad taikos sutarčių buvo sudaroma dvigubai daugiau nei pernai. Taikos sutartys ar reikalavimų atsisakymas iki posėdžio rodo, kad darbo ginčų komisijos realizuoja esminę savo paskirtį – skatinti ginčo šalis susitarti, tenkinant žmogiškuosius lūkesčius bei vykdant tai teisiškai pagrįstai ir operatyviai.

Terminuotųjų darbo sutarčių pasirašyta kiek daugiau kaip 120 tūkst., tačiau palyginti su metais iki DK, jų yra 20 proc. mažiau. Vadinasi, gąsdinimai, kad darbdaviai rinksis tokio tipo sutartis, nepasitvirtinimo: VDI duomenys patvirtina, kad neterminuotos sutartys nebuvo keičiamos į terminuotas.

Taigi apibendrinant per metus gautus duomenis VDI teigia, kad tiek darbdaviai, tiek darbuotojai aktyviau domisi DK nuostatomis ir įgyvendinimu, efektyviau sprendžiami darbo ginčai. Formuojantis DK taikymo praktikai, vis labiau bus galima išryškinti teigiamus arba neigiamus naujo DK poveikio socialinėje ir ekonominėje erdvėse rezultatus.

Daugiau informacijos galima rasti internete adresu www.socdialogas.lt

Straipsnis  0 komentarų
Mūsų partneriai